Przedstawiamy interesujące miejsca, które warto zobaczyć

(opisy pod mapką)

 

download Pobierz mapę do wydruku

 

mapa atrakcje2

 

Srebrna Góra

Twierdza w Srebrnej Górze ze względu na jej rozległość i lokalizację zalicza się do największych górskich założeń obronnych Europy. Jest jedyną twierdzą górską na terenie Polski, która została uznana jako jeden z 25 pomników historii. Nie jest to jeden obiekt, ale cały zespół obiektów składający się z sześciu fortów i kilku bastionów. Największy podziw budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej.

ul. Letnia 10, 57-215 Srebrna Góra
tel. 074 818 00 99
www.forty.pl

 



Kudowa Zdrój

Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie. Jest to wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich i chorób zakaźnych XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys.) szczątków ludzi. Kaplica jest wyjątkowym obrazem przemijalności i kruchości człowieka w której spotkały się szczątki dawnych rodzin, przyjaciół i wrogów.

ul.Stanisława Moniuszki 8, 57-350 Kudowa Zdrój
tel. 74 866 14 33
www.kudowa.pl/pl/atrakcje/kaplica-czaszek

 

Szlak Ginących Zawodów jest to niezwykłe gospodarstwo składające się z kilku drewnianych chat wiejskich , wiatraka, pracowni garncarskiej oraz ptasiego mini zoo ze strusiem emu. W jednej z chat odbywają się pokazy wypieku chleba tradycyjną metodą. Każdy ze zwiedzających ma możliwość spróbowania toczenia naczyń glinianych na kole garncarskim.

ul. Chrobrego 43 a, 57-350 Kudowa Zdrój
tel. 74 865 55 12
www.kudowa.pl/pl/atrakcje/szlak-ginacych-zawodow

 

Muzeum Zabawek "Bajka" w Kudowie Zdroju to magiczne miejsce, w którym dzieci z radością i zdumieniem odkrywają zabawki swoich rodziców i dziadków, a dorośli z uśmiechem przenoszą się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji. W tym miniaturowym świecie prezentujemy prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego - od starożytności po lata 80-te XX wieku.

ul. Zdrojowa 46b, 57-350 Kudowa Zdrój
tel. 74 866 49 70
www.kudowa.pl/pl/atrakcje/muzeum-zabawek

 



Nowa Ruda

Turystyczna Trasa Podziemna Kopalni Węgla posiada budynek, w którym zgromadzone są eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego, np. modele maszyn i sprzęt zabezpieczający wraz z rozmaitymi typami ładunków strzałowych i aparatów ucieczkowych. Do zwiedzania udostępniona jest także oryginalna dyspozytornia, stanowiąca niegdyś centrum kierowania kopalnią. Ciekawostką i wielką atrakcją kopalni jest duch – skarbnik, strzegący tajemnic kopalni. Do dziś mieszka on w sztolni i straszy przybyłych turystów.

ul. Obozowa 4, 57 – 400 Nowa Ruda
tel. 74 872 79 11
www.kopalnia-muzeum.pl



Walim

Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. Prace budowlane rozpoczęte na terenie Turystycznej Trasy Podziemnych Sztolni Walimskich zostały rozpoczęte przez Niemców nie zostały nigdy ukończone, ich pozostałościami jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia.

ul. 3 Maja 26, 58 – 320 Walim
tel. 74 845 73 00
www.sztolnie.pl



Głuszyca

Tajemnicze Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy jest ostatnim, głównym, największym i najbardziej rozbudowaną kwaterą Hitlera. Prace rozpoczęto w połowie 1943r. Doprowadziły one do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Do pracy wykorzystywano robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

ul. Grunwaldzka 20, 58-340 Głuszyca
tel. 74 845 62 20
www.osowka.pl



Kletno

Unikalny mikroklimat jaskini pozwala na tworzenie się zachwycającej szaty naciekowej, z której to Jaskinia najbardziej słynie. Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej. Dolne piętro Jaskini Niedźwiedziej jest obszarem ścisłego rezerwatu. Prowadzone są tam ciągle badania naukowe nad rozwojem jaskiń.

ul. Kościuszki 20a, 7-550 Stronie Śląskie
tel. 74 814 16 04
www.jaskinianiedzwiedzia.pl



Wambierzyce

Wambierzyce to pięknie położna dolnośląska miejscowość o osiemsetletniej historii. Znana jest przede wszystkim z zabytków sakralnych, do których należą sanktuarium maryjne – Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z XVIII w., Kalwaria z ponad 70 kaplicami oraz niezwykle okazała dziewiętnastowieczna ruchoma szopka Skansen w Wambierzycach powstał z inicjatywy i wielkiej pasji pana Mariana Gancarskiego. Na terenie swojego gospodarstwa stworzył muzeum, w którym zgromadził niewyobrażalną liczbę eksponatów, m.in. sprzęty domowego użytku, wyposażenie wnętrz izb mieszkalnych, narzędzia wykorzystywane przez rzemieślników różnych profesji oraz maszyny rolnicze.

ul. Wiejska 52, 57-411 Wambierzyce
tel. 74 871 91 84
www.skanseny.net/skansen/wambierzyce



Kłodzko

Twierdza Kłodzka została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem podziwiać można panoramę miasta oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką będącą Turystycznym Hrabstwem Sudetów. Twierdza to miejsce owiane aurą tajemniczości, które gromadzi wiele historycznych wydarzeń z minionych epok oraz różnych legend i opowieści. Przewodnicy oprowadzający po Twierdzy odkryją przed Państwem jej sekrety i w ciekawy sposób opowiedzą o burzliwej historii tej fortyfikacji.

ul. Grodzisko 1, 57-300 Kłodzko
tel. 74 867 34 68
www.twierdza.klodzko.pl



Duszniki Zdrój

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest jedyną prowadzoną w sposób profesjonalny placówką muzealną w Polsce, zajmującą się szeroko pojętą tematyką papiernictwa. Gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory z zakresu dziejów papiernictwa, drukarstwa, historii Dusznik Zdroju.

ul. Kłodzka 42, 57-340 Duszniki Zdrój
tel. 74 866 92 48

www.muzpap.pl



Palenica Zdrój

Park Zdrojowy wpisany jest do rejestru zabytków, jako dobro kultury. Znajduje się w nim 15 pomników przyrody, m.in. okazy żywotnika zachodniego, olbrzymiego, topoli czarnej, buka. Wśród krzewów karierę robi przede wszystkim kwitnący od maja do czerwca różanecznik, którego stanowiska zdobią aleje Parku Leśnego. Hałas robią w parku przede wszystkim kosy, sikory, wróble i dzięcioły, a swoją rudą kitką wywija w gęstwinie wiewiórka.

57-320 Polanica-Zdrój
www.polanicazdroj.pl



Bystrzyca Kłodzka

Muzeum Zapałek od ponad 45 lat zajmuje się pozyskiwaniem i zabezpieczaniem, naukowym opracowywaniem i eksponowaniem obiektów związanych z historią niecenia ognia. Główny trzon kolekcji muzealnej stanowią przedmioty służące do niecenia ognia, min.: zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne, chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz opakowania i etykiety zapałczane z Polski, a także krajów Europy i całego świata.

Mały Rynek 1, 57-500 Bystrzyca Kłodzka
tel. 74 811 06 37
www.muzeum.filumenistyka.pl



Czarna Góra

Stok Narciarski oferuje jedne z najwspanialszych warunków śniegowych w regionie, wspomagane dodatkowo przez kilkukilometrowy system dośnieżania. Tereny zjazdowe - ponad 8 km nartostrad - oferują bogaty wachlarz stopni trudności od bardzo łatwych do bardzo trudnych. Jest to rewelacyjne miejsce do rozpoczęcia nauki jazdy na nartach lub snowboardzie.

tel. 74 814 12 45

www.czarnagora.info



Złoty Stok

Zwiedzanie Kopalni Złota rozpoczyna się od zapoznania z Podziemną Trasą Turystyczną, w której skład wchodzi zwiedzanie części muzealnej – „Sztolni Gertruda”, „Chodnika Śmierci”, spotkanie z Gnomem w Chodniku Śmierci oraz jedynym w Polsce podziemnym wodospadem w „Sztolni Czarnej”.

ul. Złota 7, 57-250 Złoty Stok
tel. 74 817 55 08
www.kopalniazlota.pl



Książ

Wieża Zamkowa stanowi najlepszy punkt widokowy w okolicy. Można wybrać spośród czterech dostępnych tras. Dodatkową atrakcją jest wejście na zamkową wieżę, skąd roztacza się piękna panorama na Sudety i okolicę. Przy dobrej przejrzystości powietrza widok sięga nawet do 100 km w linii prostej. Zamek w Książu oferuje zwiedzanie z przewodnikiem dla grup zorganizowanych. Istnieje możliwość zwiedzenia zamku indywidualnie – bez przewodnika, posługując się tablicami wyznaczającymi kierunek zwiedzania.

ul. Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych
tel. 74 840 58 67
www.ksiaz.walbrzych.pl



Zagórze Śląskie

Zapora w Zagórzu Śląskim na Bystrzycy tworząca Jezioro Lubachowskie administracyjnie znajduje się w Zagórzu Śląskim chociaż fizycznie leży bliżej miejscowości Lubachów. Zapora kamienna została zbudowana w 1917 roku, długość w koronie wynosi 230 m, szerokości u podstawy 29 m, wysokość 44 m. Zamek Grodno jest jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku. Na wzgórzu znajduje się rezerwat krajobrazowy "Góra Choina" (pow. 19,13 ha). Do zamku prowadzą znakowane szlaki turystyczne: niebieski, żółty i zielony.

tel. 74 845 33 60
www.grodnozamek.pl

 



Ślęża

Rezerwat przyrody "Góra Ślęża" został utworzony na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa z dnia 15 lutego 1954 r. Zajmuje powierzchnię 141,4 ha. Położony jest w obrębie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego i obejmuje szczyt Ślęży. Utworzony został ze względu na ochronę zabytków historycznych i walorów krajobrazowych. 






Dizerżoniów

Mennica Miejska usytuowana jest w dolnej części wieży dzierżoniowskiego Ratusza. Warsztat menniczy jest rekonstrukcją XIV-wiecznej Mennicy Miejskiej. Samodzielnie można tam wybić niezapomnianą pamiątkę - kopię halerza z 1352 roku z inicjałami MCR (Moneta Civitas Rychbach) na awersie i dolnośląskim orłem na rewersie. W mennicy bije się także inne monety okolicznościowe i kopie numizmatów.

ul. Świdnicka 30, 58-200 Dzierżoniów
tel. 74 646 46 61
www.mmdz.pl



Wielka sowa

Najwyższe Szczyty Gór Sowich to: Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) Mała Sowa (972 m n.p.m.) Kalenica (964 m n.p.m). Na terenie Gór Sowich - od przełęczy Woliborskiej po przełęcz Walimską i Jedlinę Zdrój rozciąga się Park Krajobrazowy Gór Sowich, a pozostały teren obejmuje strefa chronionego krajobrazu. W okolicach szczytowych Kalenicy znajduje się rezerwat "Bukowa Kalenica",a w okolicach Zamku Grodno rezerwat "Zamkowa Góra". 

 



Ząbkowice Śląskie

Przekraczająca 4 metry grubość murów Krzywej Wieży zdaje się wskazywać na jej pierwotnie obronny charakter. Krzywa wieża jest dostępna dla zwiedzających, a klucz do niej znajduje się w Ząbkowickiej Izbie Pamiątek położonej nieopodal, przy ul. Krzywej. 






Bardo

Spływ Pontonowy jest doskonałą formą spędzenia czasu wolnego. Pontony przez nas oferowane są na tyle bezpieczne by mogły na nich pływać nawet osoby bez doświadczenia na wodzie.

www.ski-raft.pl

 



Kamieniec Ząbkowicki

Zamek Neogotycki pomimo dokonanych w ciągu minionych dziesięcioleci zniszczeń opustoszały zamek ze swymi pięknymi, błyszczącymi murami wciąż sprawia wrażenie, jakby żywcem przeniesiony z bajki. Teren wokół rezydencji jest bardzo zaniedbany, choć dzięki realizowanym przez gminę pracom porządkowym sytuacja i tak wygląda trochę lepiej niż kilka lat temu. Z dawnego kompleksu parkowego zachowała się znaczna część starodrzewia, aleje, budynki pompowni i gazowni.

www.zamkipolskie.com/kaec/kaec.html

 

 



Szczeliniec Wielki

Na pierwszych mapach po 1945 Strzaskany. Große Heuscheuer, – najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów. Na szczyt prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów ułożonych w 1814 przez Franza Pabla, sołtysa pobliskiego Karłowa. Od strony północnej wiedzie szlak z Pasterki na przełęcz między Szczelińcami. Na okrężnej, jednokierunkowej trasie o długości około 5 km, biegnącej wierzchowiną Szczelińca, znajduje się również schronisko turystyczne Szwajcarka wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim (wówczas jako Schweizerei). Wstęp na teren rezerwatu obejmującego szczytowe partie góry jest płatny w okresie turystycznym.

 



Góry Stołowe

Stanowią centralną część niecki śródsudeckiej. Obejmują też niewielkie fragmenty granitoidowej jednostki Kudowy-Olešnic oraz metamorfiku orlicko-kłodzkiego (tu: bystrzycko-orlickiego). Największy obszar w Górach Stołowych zajmują górnokredowe (cenoman, turon, koniak) skały osadowe niecki śródsudeckiej, w północno-zachodniej części leżące prawie poziomo, w północno-wschodniej zapadające lekko ku południowi. Skały te tworzą sześć kompleksów skalnych, są to (od dołu):
- piaskowce ciosowe dolne (cenoman)
- piaskowce glaukonitowe (cenoman)
- margle ilasto-piaszczyste z wkładkami piaskowca ciosowego (turon dolny lub cenoman - turon)
- margle ilaste (turon)
- piaskowce ciosowe górne (turon górny - koniak)



Skalne Miasto

W Czechach intryguje turystów już samą nazwą. Tego kto nie nie był jeszcze w tym miejscu nachodzić mogą pytania co to za miasto ze skał i nawet jeżeli użyje wyobraźni to i tak nie będzie w stanie przewidzieć do końca tego, co kryje w sobie Skalne Miasto. Warto zobaczyć te skalne formacje na własne oczy przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze w naszym kraju nie mamy tego typu atrakcji w tak dużym formacie, a po drugie Skalne Miasto leży tuż przy granicy z Polską, więc można się tam wybrać na jednodniową wycieczkę.

 



Browar Broumov

Niedaleko granicy z Polską, około 30 kilometrów od Wałbrzycha, znajduje się kilkutysięczne czeskie miasteczko Broumov, a w nim jeden z najstarszych browarów w tej części Europy. Wytwarzane tu piwo Opat nawiązuje swoją nazwą do dawnych założycieli browaru – zakonu benedyktynów. Benedyktyni przybyli tutaj z Pragi, zaraz po nadaniu praw miejskich Broumovowi przez króla czeskiego Karola IV w 1348 roku. Pierwszym znanym piwowarem klasztornego browaru był Johann Verner, który zmarł w 1633 roku. W XVI i XVII wieku Broumov nawiedzały częste pożary, po jednym z nich miasto uległo prawie całkowitemu spaleniu. Browar również wiele ucierpiał, ale dzięki pracowitym benedyktynom został odbudowany. Ze względu na obawy przed kolejną klęską żywiołową zakonnicy postanowili na początku XVIII wieku przenieść browar poza mury klasztoru. Nowy budynek postawiono w latach 1712-14 w pobliskiej wsi Olivětin (dziś będącej częścią miasta), w odległości około 2 km od klasztoru. W tym miejscu zakład funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

 

plansza informacyjna PFR poziom2